גן ירוק שמים וארץ

גננת- אפרת ומנהל הגן- אמיר צחי ,089765851, 0503333108, 0528369162
מושב כפר רות (סמוך לגן המועצה)
(מודיעין)
ימי פעילות הגן: א' – ו' (כולל), שישי אחד בחודש הגן סגור.
שעות פעילות הגן:
07:00-16:00 (אפשרות עד 17:00), ימי ו' – 12:30 – 7:30
גילאים: 10 חודשים- 3.5 ,בשתי קבוצות גיל.
מס' ילדים בגן: עד 26 בקבוצת הבוגרים
מס' כיתות: 2 (בוגרים וצעירים)
מס' אנשי צוות בגן: 8
מס' ארוחות ביום: 4
השתייכות הגן: ארגון הגנים הפרטיים בישראל

רקע על הגננת

אפרת: נולדתי בקיבוץ וחייתי בו עד תום שרותי הצבאי. במהלך שנותיי בקיבוץ עבדתי בגני הילדים ובפעוטונים וכן שנתיים בגן פרטי בירושלים. לאחר סיום לימודי חינוך לגיל הרך בבית ברל, עבדתי כגננת בקיבוץ פלמחים כ 4 שנים, ומזה כ- 11 שנים בגן הירוק.
צחי: אקדמאי בוגר 7 שנות עבודה בהיי-טק ובעל תעודת הוראה לחינוך לגיל הרך בסמינר הקיבוצים, (הסבת אקדמאים לחינוך) ולימודי תואר שני בניהול חינוך. במהלך גידולו של בני למדתי דברים רבים על עצמי ,על צרכיו ועל דרכו. בתקופת עבודתי כשכיר בגן ילדים נחשפתי לגישה האנטרופוסופית ולגישה המונטסורית. ניתן להבחין כי רבדים רבים ועיקריים מגישות החינוך הללו מיושמות בגן.

רקע על הגן

הגן הירוק כשמו כן הוא נמצא בכפר רות וטובל בטבע ירוק ומזכיר את גנים בקיבוצים. הגן קיים שנים רבות, המבנה,חדריו ו 2 החצרות רחבי ידיים -במקורם נבנו בהתאמה לילדי הגן,צרכיהם ובטיחותם. הצוות מכיל, סבלני ותיק ומיוחד בקשר החם עם הילדים ובשמחת החיים (כדאי לקרוא מכתבי ההורים באתר זה). ילדי הגן יוצאים לטיולים רגליים בסביבה הכפרית ומתנסים בהיכרות מעשית ומוחשית עם עונות השנה,הצמחיה, החרקים ובעלי החיים בסביבתם הטבעית.

פעילות כללית בגן

מתוך איגרת להורים : אנו נותנים חשיבות רבה למקומו של כל ילד בגן ושמים דגש רב על אופן הגעתו לגן: הן ביום יום והן לאורך ציר הזמן. חשוב לנו ביותר ערוץ פתוח עימכם ואנו זקוקים לעזרתכם בשיתוף בכל מה שנראה לכם חשוב בהתנהלותו של ילדכם. אנו תמיד זמינים לדבר ליעץ ולהקשיב. ♥ הקניית הרגלים- הרגלי ניקיון, הרגלי עבודה, כללים בגן, תהליכי חיברות יחד עם מתן תיווך ושיקוף של מצבים. בגיל קבוצת הבוגרים (שנתיים וקצת עד שלוש וחצי) תהליך הסוציאליזציה תופס תאוצה והופך להיות מרכיב חשוב בחייו של הילד.כמחנכים יש לנו חלק חשוב בהקניית מיומנויות חברתיות. ♥ חינוך לעצמאות- דברים אשר לכאורה הילדים "אינם מצליחים" ואנו עושים בשבילם- הם יכולים ומסוגלים לעשות. ♥ בחירה של תחום עיסוק- לתת לילד לבחור בעצמו את תחום עיסוקו (לא לעבוד עם הילדים כמו בעדר). ♥ עבודה בחומרים – התנסות רבה בחומרים שונים תוך שימת דגש על עבודה אישית ומקורית-לא מכוונת (מכוונת ע"פ צורך), והתנסות סנסו-מוטורית. אנו עובדים עם חומרים ממוחזרים וחומרים מן הטבע. יצירות הילדים מוצגות בגן במהלך השנה. ♥ התחברות לטבע – טיולים, לפחות פעם בשבוע לקבוצת הבוגרים וכפעם בשבועיים לצעירים ככל שמזג האוויר מאפשר, הקמת גינת ירק וגינת נוי. ♥ חצר אקטיבית – בה אפשר לשחק ולהעשיר את המשחק הסוציו דרמטי ומשחק בגרוטאות, כלים שונים,בחול ובמים. ♥ פרידה בבוקר – חלק חשוב בחיינו. לא צריך לפחד מפרידה,הדבר הטבעי הוא שילד אינו רוצה להיפרד בבוקר מההורה. אל לו להורה לברוח, תמיד לאמור שלום כשהולכים. התהליך מלמד את הילד שההורה הולך בבוקר וגם חוזר -חלק חשוב הוא בביטחון של הילד בהורה. ♥ תזונה בריאה – המזון מבושל בגן ומשולבים בו גם לחם מלא, פסטה ואורז מחיטה מלאה,קוסקוס מלא ועוד. מעורבות הורים בגן – של כל אחד ואחד מומלצת בחום! כל כישרון ורעיון יתקבל בברכה. ♥ ועד הורי הגן נבחר לצורך מעורבות רבה יותר בפעילויות הגן. באהבה גדולה הצוות

דבר הגננת

אפרת: באתי אל עבודתי כגננת מתוך בחירה ואהבה גדולה לילדים. אני רואה את נושא החינוך כחלק מרכזי וחשוב מאין כמוהו בצמיחתו של הילד. ילד המגיע אלינו מהבית בגיל צעיר זקוק וצריך להרגיש שאנחנו, המבוגרים שסביבו, נמצאים איתו ובישבילו ונותנים לו קודם כל תחושת ביטחון ותחושה שאנו מבינים אותו ואוהבים אותו. חשוב לי לתת לילד מרחב פעולה ולנסות ולא לקבע אותו. ילד שחש ביטחון הוא ילד שמח, פעיל ולומד. בתקופת חייו זו של הילד חשוב להקנות לו הרגלים הנהוגים בחברה, הן הרגלי ניקיון והן דפוסים של תהליכי חיברות והתנהגות חברתית.מאד חשוב לתווך ולשקף לילד תוך כדי ההתנסות החברתית שלו וכך לתת לו כלים להתמודדות ולהבנת התהליכים,המצבים ורגשות בהם הוא נתקל. הגן שלנו נמצא בטבע וזהו חלק חשוב מאד עבורי. בטיולים שלנו אנחנו לומדים על הטבע סביבנו ומתבוננים וחווים אותו.חשוב לי להעביר את המסר של שמירה על הטבע. חלק חשוב מאד מבחינתי הוא הקשר שבין ההורים וצוות הגן. אני מאמינה בשקיפות מוחלטת ובצורך לעבוד בשיתוף פעולה מלא תוך העברת מידע ותקשורת מלאה.
צחי: הסיבה העיקרית לבחירתי בתחום החינוך היא רצוני העז להשפיע. שילדינו-הנכס היקר ביותר שלנו- יקבלו את היחס, האהבה והאמפטיה הראויים להם, ושיחנכו לכל ילד על פי דרכו -לשם מימוש ייעודו. לצורך כך יש לשים דגש עיקרי בצוות המחנכים בגן ויכולתם לעבוד בהרמוניה ובראיה הוליסטית. למבנה הגן ומיקומו חשיבות רבה, ולכן מלווה אותנו יועצת פונג שוואי מקסימה (שרונה חורי) ויועץ בטיחות ותיק. דגש רב מושם על תחושת הביתיות וניתן להבחין בכך מיד.